Dönüş kuralları

  • Sağa dönüş : Sinyal verilir, sağ şeride veya işaretle dönüş izni verilen şeride girilir, hız     azaltılır ve dar açıyla dönülür. Dönüş sırasında ilk geçiş hakkı, karşıdan karşıya geçen     yayalara ve varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere aittir.
  • Sola Dönüş : Sinyal verilir, yolun gidişe ayrılan kısmının soluna yanaşılır, hız azaltılır,     dönüşe başlamadan önce sağdan ve karşıdan gelen taşıtlara ilk geçiş hakkı verilir. Dönüş     sırasında ilk geçiş hakkı, karşıdan karşıya geçen yayalara ve varsa bisiklet yolundaki     bisikletlilere aittir.
  • Dönel Kavşaklarda Dönüş : Sinyal verilir, hız azaltılır. Sola veya geriye dönüş     yapılacaksa orta adaya yakın şeritten kavşağa girilir, eğer sağa dönüş yapılacak ise orta     adaya uzak şeritten kavşağa girilir. Girilecek yola yaklaşıldığında sağ sinyaliyle birlikte     sağa yaklaşarak dönel kavşaktan çıkılır. Eğer dönel kavşakta geriye dönüş yapılacak ise,     girilecek yola yaklaşıncaya kadar bulunulan şeritte kalınır.
  • Geri Gitme ve Geri Dönüşler : Sürücülerin bağlantı yollarda, otoyollar ve tek yönlü     yollarda (duraklama ve park manevrası dışında), dar taşıt yollarında geri gitme ve geri     dönmeleri, manevra dışında geriye giderken şerit değiştirmeleri ve trafiğin yoğun olduğu     yollarda geriye dönmeleri, yasaktır.

Dönüşlerde, gidilen veya durulan şeridi değiştirmelerde sürücülerin önceden uygun bir     zamanda ve mesafede, sinyal vermeleri, işaretlerini manevra süresince sürdürmeleri     mecburidir. Sinyal verildiği anda aniden şerit değiştirmek yasaktır. Yolcu taşıtlarının    duraklara giriş ve çıkışlarını kolaylaştırmak için gerekli durumlarda ilerleyen ve     bulundukları yerden çıkacak veya şerit değiştirecek olan sürücüler, manevralarını     geciktirmek zorundadırlar.
Kaynak: http://www.otokoc.com.tr/