Trafik tavsiyeleri

Dikkat Edin.Trafiğe dikkat etmek,aynalarınızı düzenli olarak kontrol etmek ve önemlisi diğer sürücülerin ne yapacaklarını önceden anlamak güvenli bir sürüş için önemli noktalardır.

Yol Verin. Eğer hız limitinin üstünde bir sürücü görürseniz yol verin. Riske girmenin ve hız yapmanın manası yok.Sollama,sola dönüş veya sol taraflı yol çıkışı dışında genellikle sağ şeritte olmaya dikkat edin çünkü sağ şeritte olarak diğer sürücülerin hızlı gitmesine izin vererek hem kendinizi tehlike atmamış olursunuz hem de diğer hız yapan –genellikle biz hız yapmayı tavsiye etmiyoruz- sürücüleri yavaşlatmamış olursunuz.

Şerit Değiştirmede Sinyal Kullanın. Şerit değiştirirken doğru zamanda sinyal kullanın.Diğer sürücülere döneceğinizi veya şerit değiştireceğinizi önceden farkettirmek için sinyal verin ki onlar da gerekli önlemleri alabilsinler.Örneğin dönüşün 30 metre öncesinde döneceğimiz şeride geçip sinyalimizi vermeliyiz ki arkamızdaki sürücü eğer dönüş yapmayacaksa bizi arkamızda beklemeyip şerit değiştirebilsin.

Kavşaklara Dikkat. Kavşağa gelmeden önce dönüş şeridine geçmeliyiz ki düz gidecek araçları engellemeyelim. Kavşaklarda dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da kavşağın ortasına gelmediysek geçiş hakkı düz gidenindir.

Işığı yenmeye çalışmayın. Eğer ışık sarıysa ve güvenli bir biçimde duracak kadar boş alanınız varsa durun. Kırmızı ışıkta beklenecek iki dakikayı geçmek için bu kadar risk almak gereksiz.

Takip mesafesini koruyun.İki araç arasındaki takip mesafesi hızımızın yarısıdır. Örneğin 80 km hızla gidiyorsak 40 metre olmadır. Böylelikle önümüzdeki araç ani bir şekilde durur veya yavaşlarsa durmak için bir alanımız olması gerekmektedir. Aksi taktirde takip mesafesinizi korumadığı için arkadan çarpan suçlu sayılır.

Şehir İçlerine Dikkat.Şehir içi gibi kalabalık alanlarda her zaman dikkatli olun.Önünüzdeki duran bir aracın kapısının açılabileceğini veya  önünüze bir yayanın, bir hayvanın çıkabilceğini unutmayın.

Büyük Araçlar.Tır gibi büyük araçların durması,yavaşlaması ve dönmesi otomobillerden zordur. Ayrıca bu araçlar yanlarındaki araçları yan aynalarıyla göremezler. Bu yüzden bu araçlar konusunda bizim iki kat tedbirli olmamız gerekir

Geçiş üstünlüğü olan araçlara yol verin.

Telafi Edin. İyi sürücü hatalı sürücünün hatasını telafi edibilen, onu korkutmayan, kazanın önüne geçebilen sürücüdür. Tafikte saygılı ve sabırlı olalım.

Polislere Karşı Kibar Olun.Eğer bir polis memuru sizi durdurursa memura kaba davranmayıp, nazik olun. Böylelikle memur da size nazik olacaktır ve bir uyarı dışında bir yaptırımda bulunmayacaktır.Tüm polis memurları ceza yazmaya meraklı değil.

Kurallara Uyun!!!Trafik ne kadar yoğun olursa olsun emniyet şeridine girmeyin, kırmızı ışıkta geçmeyin gerekmedikçe sol şeridi kullanmayın. Emniyet kemerinizi takın ve gerekli olmadıkça telefonla konuşmayın. Kurallara uygun kullandığınız sürece kaza riskini en aza indirmiş indirmiş olursunuz.